Ένα μέρος για συνάντηση και συζήτηση.

Πρόσφατα Θέματα

» As arxisoume loipon :))
Κυρ Ιουλ 28, 2013 5:21 pm από Mat

» Perita kila ke kapnisma. 16 eton kapnistis ke ipervaros!!!
Πεμ Ιουλ 11, 2013 12:37 pm από Επισκέπτης

» Παιχνίδι ερωτήσεων.
Δευ Ιουλ 08, 2013 9:41 am από antonis

» αποδοχη της κοινωνιας
Τρι Ιουν 18, 2013 11:21 pm από antonis

» οποιος ξερει ας μου απαντησει :-)
Κυρ Μαρ 31, 2013 9:15 am από nikos

» Ερωτικες προτιμησεις
Τετ Μαρ 20, 2013 10:21 pm από Ifi

» παρελθόν
Πεμ Φεβ 21, 2013 6:12 pm από Mat

» Kalispera se olous kai oles..
Πεμ Νοε 29, 2012 12:29 pm από Mat

» ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
Δευ Οκτ 22, 2012 1:15 pm από venediktos

Εικονοθήκη

Δημόσια συζήτηση

Affiliates

free forum

Στατιστικά

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 5052 θέματα σε 344 θέματα

Τα μέλη μας είναι συνολικά 240

Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η mariosbi

Ypnwtismos! Kata poso isxyei?

Μοιραστείτε

????????
    Επισκέπτης

Ypnwtismos! Kata poso isxyei?

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Τετ Μαρ 31, 2010 10:21 am

Exoun akoustei para polla peri ypnwtismou kai ths 8ewrias tou! "Pateras" tou ypnwtismou 8ewrhtai o Sigmoud Freud afou prwtos efarmose ypnwtismo se as8eneis gia na tous 8erapeusei kai legetai oti kateixe poly kala thn texnikh tou. Eseis ti pisteuete? Isxyei o ypnwtismos ws energhs me8odos 8erapeias as8enwn? An nai, gt?? An oxi, gt?? Smile Euxaristw Smile

Orismos ypnwtismou: "Σύμφωνα με το Wiktionary η ύπνωση ορίζεται ως “μια τεχνητή κατάσταση όπου το υποσυνείδητο έρχεται στην επιφάνεια, κατά τη διάρκεια της οποίας ένα άτομο παρουσιάζει αυξημένη πιθανότητα υποβολής και είναι πιθανή η ανάκληση απωθημένων μνημών“. Εάν σε αυτόν τον ορισμό προσθέσουμε και το αίσθημα της χαλάρωσης και την κατακόρυφη αύξηση της προσοχής του ατόμου στον εαυτό του και τις σκέψεις του, τότε νομίζω πως συμπληρώνουμε αρκετά καλά την εικόνα της ύπνωσης." (auto to brhka sto :" http://psychologein.sciblogs.net/2009/05/14/hypnosis/ "
    Mat
    Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 500
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Τόπος : Athens

Απ: Ypnwtismos! Kata poso isxyei?

Δημοσίευση  Mat Την / Το Τετ Μαρ 31, 2010 4:14 pm

Prosfata eida mia tainia pou legetai "the forth kind".
    Exei na kanei me anthrwpous pou apagagontai apo ekswgiinous se mia apomakrusmeni poli tis Alaskas pou legetai Nome.
    Ekei mia psuxologos pou parakolouthouse kapoious asthenis me perierga sumptwmata apofasise na tous upnwtisei gia na dei ti pragmatika sumvainei.
    Auto apotelese to erethisma mou prin merikes vdomades na psaksw gia ligo ton upnwtismo. Diavasa diafora, kai katevasa kai merikes texnikes upnwtismou, tis opoies dokimasa se enan filo m, kai meta ta paratisa. Kateliksa sto sumperasma pws oi upnwtismoi opws fainontai toulaxiston sts tainies einai malakies kai dn pianoun!
    Anyway, dn exw upnwtistei oute ypnwtisei pote, kai oute exw dei kanenan na to kanei i na to pathainei live, opote dn mporw na kserw kati parapanw...

????????
    Επισκέπτης

Apanthsh sto mat!

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Τετ Μαρ 31, 2010 6:21 pm

Koita, xwris pare3hghsh, pisteuw oti den eisai katallhlos gia na efarmoseis texnikes ypnotismou se kapoion.. erasitexnika nai.. alla oxi na to pareis toso sobara! exoun pei polloi oti o ypnotismos pianei.. nai, pisteuw oti stis tainies einai ligo paratrabhgmeno (p.x. kwnstantinou & Elenhs). 8a'8ela na dokimasw na ypnotisw kapoion! mhpws 8a mporouses na mou steileis kapoio link apo ekei pou ta brhkes 'h lik sta opoia exeis diabasei peri tou 8ematos? Smile euxaristw! Very Happy
    Le Petit Jeux
    ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ!
    ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ!

Αριθμός μηνυμάτων : 114
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010
    Τόπος : Θεσσαλονίκη - Αθήνα

Δημοσίευση  Le Petit Jeux Την / Το Δευ Απρ 05, 2010 12:30 am

Υπάρχουν τεχνικές για να υπνωτίσεις και τον ίδιο σου τον εαυτό (πχ. μέθοδος Σίλβα), το είχα δοκιμάσει κάποτε για αρκετό καιρό και είχα ψιλο-προσέξει μερικές επιδράσεις.
    Ο υπνωτισμός όμως βεβαίως και υπάρχει. Προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να είμαι στο κρεβάτι στο ενδιάμεσο ύπνου-ξύπνιου και κάποια γεγονότα να τα θυμάμαι την επόμενη μέρα (κυρίως ηχητικά) πολύ έντονα, αλλά να μην μπορώ να ξεχωρίσω αν ήταν όνειρο, ή πραγματικότητα. Επίσης μου έχει τύχει να προσπαθεί να με ξυπνήσει η μάνα μου, και να βρίσκομαι πάλι σε τέτοια κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου κι εγώ άθελά μου άρχισα να την βρίζω και να της φωνάζω! Μετά όταν ξύπνησα για τα καλά, δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν αυτό είχε γίνει σε όνειρο ή στην πραγματικότητα (αλλά από την αντίδραση της τα κατάλαβα όλα! XD)

????????
    Επισκέπτης

Ypnotismos kai me8odos Silva!

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Δευ Απρ 05, 2010 1:32 pm

Exeis kapoio sxetiko link 'h kati paromoio gia na diabasw perissotera gi'auto ki an m'aresei na to dokimasw ?? Smile kai kati gia ypnotismo tou mpampa an exei kaneis! Razz haha tongue
    Le Petit Jeux
    ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ!
    ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ!

Αριθμός μηνυμάτων : 114
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010
    Τόπος : Θεσσαλονίκη - Αθήνα

Δημοσίευση  Le Petit Jeux Την / Το Δευ Απρ 05, 2010 10:57 pm

Για Σίλβα; Ε, τόσα αποτελέσματα έχει στο google!

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 30, 2017 4:41 am